فناوری VOIP

آشنایی با فناوری VOIP

معرفی:

VOIP مخفف Voice Over Internet Protocol که به معنی صدا بر روی اینترنت می باشد.

VOIP یک فناوری پیشرفته جهت انتقال صدا بر روی اینترنت می باشد که به کمک آن می توان از بستر اینترنت به هر نقطه ای از جهان ارتباط برقرار کرده و با صورت صوت و حتی تصویر به مکالمه پرداخت.

مقدمه ای بر VOIP :

از گذشته تا به امروز ، ارتباطات نقشه مهمی در زندگی بشر ایفا می کنند ، بنابراین نیاز به ارتباطات روزانه نسبت به گذشته حائز اهمیت می باشد.

اگر اشاره ای به گذشته ارتباطات بکنیم که انسان با اختراع تلفن چه سختی هایی را متحمل شد که تا به امروز با پیدایش  اینترنت ، خیلی از فناوری های به کلی تغییر کرده و ما به راحتی داریم از تلفن همراه یا همان موبایل استفاده می کنیم که البته در کنار تمامی این تکنولوژی ها اینترنت هم به کمک ما آمده و به وسیله آن می توانیم به راحتی از بستر اینترنت صدای خود را با هزینه ای بسیار کم انتقال دهیم.

پس به طور کلی می توان گفت که اینترنت یک بستر و زیرساخت برای فناوری VOIP می باشد.

مختصری بر فناوری VOIP :

همانطور که گفته شد VOIP یک فناوری می باشد که قابلیت انتقال صدا و همچنین تماس تلفنی را از طریق اینترنت برای ما فراهم می کند.

برای اینکه بتوانیم یک ارتباط از نوع VOIP داشته باشیم بایستی شبکه ای بر پایه IP داشته باشیم که بتوانیم از طریق آن سیگنال های خود را که آنالوگ می باشند را به دیجیتال تبدیل کرده و بر روی اینترنت انتقال داد.

مزایای استفاده از VOIP :

فناوری VOIP مزیت های بی شماری داری که در اینجا به خلاصه ای از آن اشاره می کنیم :

  • عدم نیاز به کابل کشی مجزا جهت راه اندازی
  • قابلیت استفاده از فشرده سازی اطلاعات و مکالمات جهت کاهش پهنای باد
  • ارسال همزمان صوت و تصویر به کمک تلفن های VOIP
  • قابلیت اشتراک گذاری اطلاعات با طرف مقابل که با آن در حال گفتگو هستید.
  • امکان ذخیره داده و ارسال به صورت آفلاین در مواقعی که کاربر آنلاین نمی باشد.
  • هزینه بسیار پایین مکالمات نسبت به تلفن های معمولی یا همان خطوط PSTN
  • و…

کاربری متفاوت VOIP :

تا کنون سیستم های مختلفی از VOIP ایجاد شده اند که به وسیله آن می توان ارتباط مورد نظر را برقرار نمود. مواردی که گفته می شود انواع کاربری ارتباطات VOIP را نشان می دهد.

مقرون به صرفه بودن ارتباطات با VOIP :

ارتباط از طریق این فناوری در داخل شبکه به کلی رایگان می باشد. اینگونه می توانید تصور کنید که یک شبکه سازمانی بزرگی وجود دارد که تعداد بسیاری از کاربران در آن شبکه در حال استفاده از کامپیوتر می باشند و تمامی این سیستم ها به هم دیگر شبکه می باشند.

شما با استفاده از همین شبکه می توانید ارتباط VOIP را نیز برقرار  کنید و تنها نیاز شما خرید تعدادی تلفن IP می باشد که تمامی کاربران به آن تجهیز شوند.

ارتباط VOIP مبتنی بر کامپیوتر :

همانطور که گفته شد شبکه های سازمانی در ارتباطات داخلی خود می توانند به راحتی به وسیله تجهیزاتی مانند تلفن IP از این سرویس استفاده کنند. شما می توانید بدون استفاده تلفن های IP نیز از شبکه VOIP نیز بهره مند شوید.

بهترین گزینه در این حالت استفاده از میکروفن (هدست) می باشد که با اتصال آن به کامپیوتر و برنامه های مربوطه می توانید از سرویس VOIP استفاده کنید که این مورد نسبت به تلفن های مخصوص که گفته شد قابلیت های بیشتری را عرضه می کند.

در این حالت می توانید به وسیله قدرت سخت افزاری بالای کامپیوتر ، صوت و تصویر و همچنین تصاویر و فایل های خود را نیز انتقال دهید و به راحتی با همدیگر یک تماس انفرادی و گروهی نیز تشکیل دهید یا به نوعی یک کنفرانس تشکیل دهید.

معایب استفاده از VOIP :

به دلیل اینکه فناوری VOIP متکی به اینترنت می باشد هر گونه اختلالی نیز می تواند باعث ایجاد مشکل در ارتباط گردد :

اولین مورد : پهنای باند پایین و استفاده از تجهیزات نامناسب می تواند در کیفت انتقال صدا تاثیر گذار باشند. این روند به گونه ای است که با قطعی اینترنت و یا پهنای باند پایین امکان قطع شدن صدا در هنگام مکالمه زیاد بوده و همچنین بر روی کیفیت صدا نیز تاثیر گذار می باشد.

مورد دوم : عدم سازگاری برنامه های نصب شده در مبدا و مقصد می تواند باعث عدم برقراری ارتباط گردد و یا اینکه دائما دچار مشکل شود.

مورد سوم : وجود جریان برق بر روی شبکه VOIP بسیار مهم می باشد . همانطور که می دانید تلفن ها در صورت قطعی برق به کار خود ادامه داده و عملا دچار قطعی نمی شوند ولی در مورد VOIP کاملا این قضیه متفاوت می باشد. زمانی که برق قطع شود عملا دیگر سرویس VOIP کارایی نداشته و از کار می افتد ! و چون تجهیزات VOIP جهت کار کردن نیازمند جریان برق می باشند ، بدون وجود برق نه سیستمی روشن خواهد بود و نه ارتباط شبکه اینترنت برقرار خواهد شد.

چگونگی کار VOIP :

۱– در این حالت ارتباط می تواند از یک میکروفون و یا کارت صدا آغار گردد.

۲– کارت صدا بر روی کامپیوتر و یا تلفن IP ، صدا را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کند.

۳– اطلاعات پس آنکه دیجیتالی شدند کد گذاری شده و بر اساس آدرس تعریف شده ای به مقصد ارسال می شوند.

۴– کامپیوتر گیرنده و یا تلفن IP مقصد می تواند صدای دریافتی را پس از آنالیز های مربوطه فراخوانی کرده و پخش نماید.

روش های دسترسی در VOIP :

۱– ATA یا Analog Telephone Adapter یک روش مرسوم برای استفاده از خدمات VOIP می باشد. در این روش ATA که یک مبدل آنالوگ به دیجیتال می باشد ، سیگنال های صوتی آنالوگ را دریافت کرده و پس از تبدیل آن به دیجیتال بر روی خط اینترنت ارسال می کند.

اکثر شرکت های ISP ، دستگاه ATA را به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می دهند و فقط هزینه سرویس از مشتری دریافت می کنند.

۲– تلفن های IP که تلفن های مخصوصی هستند ، شباهت بسیاری به تلفن معمولی داشته که تنها تفاوت آن را می توان در باطن آن یافت. این تلفن ها از سخت افزار و نرم افزار خاصی ساخته شده اند که ارتباط خود را با یک روتر برقرار می کنند که بدون نیاز به کامپیوتر می توانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند.

۳– تماس کامپیوتر به کامپیوتر که یکی از ساده ترین روش ها در ارتباط VOIP می باشد که برای کاربر کمترین هزینه را خواهد داشت. در این روش به دلیل عدم تهیه تلفن های IP که تقریبا گران هم هستند می توانند از طریق کامپیوتر ارتباط خود را برقرار کرده و با تجهیزات ارزان قیمتی مانند میکروفون یا وب کم می توانند با نرم افزاری که بر روی کامپیوتر نصب شده است ارتباط خود را برقرار کنند.

تصویر زیر طریقه اتصال تجهیزات و تلفن های IP را با استفاده از ATA به ما نشان می دهد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، می تواند دستگاه ATA با هر نام و محصولی وجود داشته باشد که بهترین آن Cisco می باشد که به وسیله آن می توان ارتباط شبکه ای را جهت مکامله در سرویس VOIP برقرار نمود.

تصویر زیر نمایی از چگونگی اتصال ATA و ارتباط تجهیزات را نشان می دهد.

امنیت در VOIP :

معمولا هر ارتباطی که از طریق اینترنت باشد ، امنیت آن نیز در خطر است.

ارتباط VOIP به دلیل استفاده از اینترنت همیشه در خطر نفوذ قرار دارد و به دلیل اینکه این فناوری هنوز نوپا بوده ، امکان هر گونه سو استفاده نیز وجود دارد.

به دلیل اتصال این تجهیزات به اینترنت ، به راحتی هکر های می توانند به شبکه نفوذ کنند و به استراق سمع بپردازند.

بهترین روش های محافظت را اینگونه می توان عنوان نمود :

۱– به دلیل اینکه تجهیزات VOIP از سیستم عامل های مخصوص به خود استفاده می کنند ، بهترین روش بروز رسانی مداوم آنها بوده که همین امر باعث می شود که تجهیزات در مقابل تهدیدات امنیتی مقاوم شوند.

همانند مودم ها و سوئیچ ها که دارای Firmware مخصوص به به خود می باشند ، تلفن های IP نیز Firmware های مخصوص به خود را دارند که بایستی همیشه بروزرسانی گردند.

۲– استفاده از فایروال و آنتی ویروس در شبکه می تواند کمک زیادی در حفظ امنیت و همچنین عدم نفوذ در شبکه شود.

۳– بعضی از تجهیزات VOIP قابلیت رمزنگاری اطلاعات و دسترسی از طریق کلمه عبور و رمز را دارند. بنابراین به راحتی می توان یک مکالمه امن را بر این اساس انجام داد.

در این مقاله آموزشی سعی شد به صورت کاملا مختصر و آسان شما را با VOIP و موارد کاربردی آن آشنا سازیم. امیدوارم که مورد قبول واقع شده باشد.

موفق باشید.

مهدی کاظمی

مدیر سایت دستیار فناوری / کارشناس شبکه / کارشناس ارشد مایکروسافت / مدرس دروس مهندسی شبکه ، امنیت و تجارت الکترونیک

قوانین ارسال دیدگاه

  • سوالات مربوط به محصول خریداری شده را به صورت تیکت ارسال فرمایید.
  • مدت زمان پاسخگویی به دیدگاه های عمومی حداکثر 24 ساعت می باشد.
  • از نوشتن دیدگاه های فینگلیش خودداری فرمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

کمک نیاز دارید؟