بهینه سازی سایت SEO

بهینه سازی سایت SEO

SEO یا Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد.

دنیای وب و تجارت الکترونیک وابستگی شدیدی به خدمات موتور های جستجو دارد و آن موقع که یک سایت در صفحه موتور جستجو باشد و یا در اولین جستجو به سرعت سایت مربوطه معرفی شود ، آن موقع می توان گفت که سایت بهینه می باشد و از نظر موتورهای جستجو که  فراوان هم می باشند بهینه می باشد.

به طور کلی می توان گفت دید بهتر یک وب سایت در هنگام جستجو نشانه ای از بهینه بودن سایت و سئوی بالای سایت می باشد.

درباره موتور های جستجو :

موتور های جستجوی فراوانی وجود دارند که برای ما که در ایران ساکن می باشیم معروفترین و البته بهترین آن Google می باشد. در کنار آن موتورهای جستجویی نظیر MSN و Yahoo نیز در رتبه های بعدی قرار دارند و مابقی موتور های جستجو که در کشور های دیگه مورد استفاه قرار می گیرند از لحاظ منطقه ای و جغرافیایی مناسب آن مکان می باشند و دلیل آن زبان و اطلاعات بکار گرفته شده در بانک های اطلاعاتی آن موتور جستجو می باشد که البته برای ما ایرانیان مناسب نمی باشد مانند موتور جستجو excite که به علت عدم پشتیبانی از زبان فارسی نمی تواند اطلاعاتی در مورد وب سایت های فارسی هم ارائه دهد !

به طور کلی می توان گفت موتور های جستجو هیچ گونه قصد تخریب ندارند و برای کمک به کاربران در جستجوی بهتر اطلاعات به وجود آمده اند.

ارتباط بهتر با موتورهای جستجو :

با گذشت زمان ، طراحان موتور های جسجو به این نتیجه رسیدند که بسیار از سایت ها نیاز دارند که در در موتور های جستجو نتایج بهتر و رتبه ی بالاتری داشته باشند. بنابراین طراحان متور های جستجو بر روی الگوریتم شناسایی محتوای سایت ها کار کرده و باعث بهبود در شناسایی مطالب سایت شدند و از تخلف های ایجاد شده مانند فراوانی کلمه های کلیدی نیز جلوگیری به عمل آوردند.

روش کار موتور های جستجو :

موتور های جستجو بر روی کلمات کلیدی و عنوان های سایت بسیار حساس می باشند و آنها را در اولویت اولیه خود قرار می دهد و بعد از آن توضیحات مربوط به صفحه مربوطه حائز اهمیت می باشد.

موتور های جستجو صفحات وب را در زمان های تعیین شده به وسیله نرم افزار خزنده خود که به (عنکبوت) معروف است پیدا کرده و به فهرست خود اضافه می کنند. نرم افزار عنکبوت موتور های جستجو با همدیگر تفاوت دارند و ممکن است نتایج متفاوتی را ارائه دهند.

به عنوان مثلا ممکن است سایت شما در یاهو در صفحه اول بوده ولی در گوگل در صفحه دوم یا حتی چهارم نمایش داده شود. این مورد مربوط به چگونگی کارکرد نرم افزار و بات های آن موتور جستجو می باشد که باید علم آنرا دانست و سایت را بر اساس آن موتور جستجو بهینه ساخت.

اهمیت SEO :

بهینه بودن سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. تصور کنید اگر سایت شما بیشتر دیده شود طبیعتا مشتری های زیادی به سمت سایت شما روانه خواهند شد.

و اهمیت دیگر که سبب می شود سایت بهینه ای داشته باشیم این است که بیش از 90 درصد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو برای پیدا کردن سایت مورد نظر خودشان استفاده می کنند که در نتیجه بیش از 70 درصد از خرید های آنلاین را شامل می شود.

اهداف SEO را می توان اینگونه عنوان کرد :

 • باعث افزایش بازدید سایت می شود.
 • ترافیک سایت را افزایش می دهد.
 • به علت افزایش بالای بازدید سایت سبب فروش بهتر محصولات می شود.
 • سایت های پر بازدید بهترین مکان برای تبلیغات می باشند که نمونه آنرا در سایت های ایرانی فراوان مشاهده می کنیم.
 • باعث معروف شدن دامنه و نام سایت می شود.

در نتیجه طبق گفته های بالا ، هدف سئو رسیدن به نتایج خوب و کاربردی در بهتر دیده شدن یک سایت می باشد.

معرفی انواع SEO :

سئو های درون صفحه یا On Page SEO :

مطالبی که درون سایت خود قرار می دهید اعم از تصویر ، توضیحات ، فایلهای صوتی یا تصویری و… بخشی از سئو های داخلی و درون صفحه می باشند.

باید گفت که تمامی تغییراتی که در صفحات ایجاد می شود تاثیر بسزایی بر روی دیده شدن آن صفحه در موتور های جستجو خواهد داشت. بنابراین پیشنهاد می شود که از مطالبی مناسب و با نگارش و براساس استاندارد های موجود در سایت خود استفاده کنیم.

سئو بیرون صفحه یا Off Page SEO :

این روش بر اساس لینک های موجود و ارتباط سایت های دیگر به سایت شما باعث افزایش سئو در سایت می شود. این نوع سرویس در برخی از مواقع نیازمند هزینه کردن و دانش مهندسی در علم سئو می باشد که بتوان لینک های دیگری را با اجازه مدیریت سایت درون سایت مربوطه قرار داد که بازدید و ترافیک سایت بالا رود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید Off Page SEO می تواند شامل مواردی مانند شبکه های اجتماعی / اشتراک گذاری فایل های سایت / ایجاد خبرنامه / ایجاد پست های مربوط به مطالب و تبادل نظر بین کاربران و… می باشد که به گونه ای از On Page SEO مجزا می باشد.

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO :

به مجموع تکنیک ها و روش هایی که از قوانین موتور های جستجو و مخصوصا از چگونگی الگوریتم های بکار رفته در موتور های جستجو پیروی می کنند را سئو کلاه سفید گویند.

در اینگونه از سئو موتور های جستجو را فریب نداده و بصورت قانونمند اقدام به بهینه سازی سایت انجام می شود.

تکنیک هایی که در سئو کلاه سفید رعایت می گردد شامل :

 • مطالب مرتبط
 • برچست های تصاویر
 • لینک های بکار رفته با مرجع مرتبط
 • استفاده از جملات کامل و دستور عمل مناسب
 • رعایت استاندارد طراحی سایت و اصول برنامه نویسی HTML
 • استفاده از عناوین منحصر به فرد و مرتبط

سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO :

در این نوع از سئو بیشتر به فریب موتورهای جستجو پرداخته می شود. این روش به گونه ای است که در چگونگی ساختار و الگوریتم های موتور های جستجو تغییراتی انجام می شود و عملا این روش غیر اخلاقی بوده که در صورت استفاده از چنین روشهایی سایت مربوطه از پایگاه داده آن موتور جستجو برای همیشه حذف می گردد.

در صورت اعمال قوانین مربوطه این عمل جریمه داشته و در نهایت باعث حذف دائمی سایت از روی سرور موتور جستجو خواهد شد.

تکنیک هایی که در سئو کلاه سیاه استفاه می شود عبارتند از :

 • استفاده از محتوای تکراری
 • قرار دادن متن های همرنگ زمینه و نامرئی
 • مخفی کردن و هدایت کاربر به صفحات دیگر
 • لینک دادن به سایتهایی با موارد غیر مرتبط
 • و….

علل استفاده از SEO :

معمولا هر سایتی که به سوی تجارت الکترونیک قدم برداشته است بایستی صفحات سایت خود را بر اساس نوع موتور های جستجو بهینه سازی کند.

در نهایت سایتی که بهینه باشد کاربران بیشتری را جذب خود کرده و در نتیجه بازدید سایت بالا رفته و باعث رونق کسب و کار و تجارت سایت می گردد.

همیشه برای پیشرفت یک شرکت که مالک یک سایت می باشد سئو حرف اول را می زند به طور کلی باید گفت : یا باید سئوی خوبی داشته باشید یا باید تبلیغات فراوان انجام دهید.

ابزارهایی که به ما در سئوی سایت کمک می کنند :

۱– چک کننده امتیاز یا Rank سایت :

در این روش موتور جستجو بر اساس الگوریتم از پیش طراحی شده خود به سایت امتیاز می دهد و طبیعتا سایتی که امتیاز بالایی دارد ارزش آن بالاتر است. حال برای اینکه سایت ما امتیاز بالاتری کسب کند موارد بسیاری موثر می باشد که مهمترین آن قرار دادن محتوا به صورت مستمر می باشد.

۲– پیشنهاد دهند کلمات کلیدی یا Suggestion Keyword :

مهمترین عامل در جستجوی یک صفحه سایت در موتور های جستجو استفاده از کلمات کلیدی می باشد. استفاده از کلمات کلیدی و توضیحات مربوط به عنوان مهمترین عامل در نمایش صفحه سایت در موتور جستجو مخصوصا گوگل می باشد.

شما می توانید از ابزار پیشنهاد دهنده کلمات کلیدی به منظور به کارگیری کلمات مناسب در سایت خود استفاده کنید.

نمونه ای از کلمه کلیدی و عنوان و نمایش صفحه سایت دستیار فناوری را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

تکنیک های بهینه سازی در موتورهای جستجو :

معیار های خاصی برای بهینه سازی موتور جستجو وجود دارد :

 • ایجاد نقشه سایت و افزودن URL به نقشه سایت
 • استفاده از ابزارهای آنالیز سایت و برطرف کردن موارد موارد کلیدی
 • اضافه کردن نقشه سایت به robots.txt
 • و …

موارد بسیار در امر بهینه سازی در موتور های جستجو دخالت دارند و باید برای اینکه همیشه در صفحه اول گوگل بمانید ، بایستی دائما بر روی سئوی سایت خود کار کنید که این امری طاقت فرسا و در نهایت هزینه بر خواهد بود.

در این مقاله سعی شد شما را به اختصار با مباحث سئو آشنا سازم که بتوانید از این پس اگر مالک سایت می باشد ، در سئوی سایت خود قدم های موثری برداشته و سایت خود را در موتور های جستجو بهینه کنید.

خوشبختانه افزونه های زیادی در زمینه بهینه سازی سایت وجود دارند که بهترین آن در حال حاضر Yoast می باشد که آموزش این افزونه و همچین فارسی شده افزونه سئو Yoast در سایت قرار داشته که می توانید به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

امیدوارم که این مقاله مورد توجه شما دوستان و کاربران سایت دستیار فناوری قرار گرفته باشد.

موفق باشید.

قوانین ارسال دیدگاه
 • سوالات مربوط به محصول خریداری شده را به صورت تیکت ارسال نمایید.
 • از نوشتن دیدگاه های فینگلیش خودداری فرمایید.
 • مدت زمان پاسخگویی به دیدگاه های عمومی حداکثر 24 ساعت می باشد.
 • قبل از ارسال دیدگاه نظرات دیگران را نیز مطالعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی از ساعت 9 تا 21 (تیکت / واتساپ)
4877 077 0919
info[@]pdait.com
کلیه حقوق این سایت اعم از کپی، انتشار، گرافیک سایت محفوظ می باشد. Copyright © 2011-2024