تعریف Blockchain :

یک کتابخانه دیجیتالی غیر متمرکز و توزیع شده می باشد که برای ذخیره کردن داده ها و معاملات در بین کامپیوتر ها از آن استفاده می شود که بتوان از طریق آن ، بدون تغییر نام بلوک ها ، مقادیر ثبت شده و همچنین داده ها را تغییر داد. بنابراین Blockchain به عنوان یک یک پروتکل رمزنگاری معرفی شده است.
به طور کلی می توان گفت که Blockchain می تواند یک پایگاه داده یا یک نرم افزار باشد.

 فناوری Blockchain چیست ؟
Blockchain یک منشور باز و توزیع شده و کارآمد است که با روشی ثابت ، معاملات بین دو طرف را انجام می دهد.
همانطور که از نام آن پیداست ، یک زنجیره بلوکی می باشد که پایگاه داده توزیع شده را به هم متصل کرده و آنها را حفظ می کند. در شبکه اطلاعات دائما در حال تغییر می باشند و معمولا امکان دارد که بین داده تداخلی ایجاد شود ، بنابراین این شبکه می تواند بصورت یکپارچه محتوای داده ها را حفظ و نگهداری کند.
متمرکز بودن داده ها در Blockchain :
داده ها در این زنجیره بلوکی در تمام شبکه ذخیره می شوند ، بنابراین داده ها در یک مکان مرکزی ذخیره نمی باشند و به همین دلیل خطری آنها را تهدید نمی کند.

pdait-blockchain-4
برنامه های Blockchain :
مورد شناخته شده ای که می توان در مورد برنامه های مربوط به Blockchain اشاره کرد ، بیت کوین می باشد. بیت کوین که یک واحد پول مجازی می باشد و برای حفظ امنیت و انتقال داده های خود از Blockchain استفاده می کند. شبکه Blockchain به دلیل پراکندگی در سرور ها و ناشناخته بودن ، به هیچ وجه قابل رد یابی نمی باشد و همین امر باعث شده که بیشترین خرید و فروش های غیر مجاز از طریق این شبکه انجام پذیرد.
به دلیل قابلیت های فراوان Blockchain ، مهمترین مزیت آن ارزان بودن آن می باشد که پیش بینی می شود تا یک دهه دیگر هزینه ها را تا بیش از 20 میلیارد دلار کاهش دهد.
Blockchain چگونه کار می کند؟
5 اصل اساسی در این تکنولوژی وجود دارد :
1- پایگاه داده توزیع شده :
هر بخش از Blockchain دسترسی به کل پایگاه داده و تاریخچه آن را دارد. در این حالت هیچ بخشی ، واحد داده ها یا اطلاعات را کنترل نمی کند و هر شخص می تواند بدون واسطه ، سوابق معاملات انجام شده را بررسی کند.
2- انتقال نظیر به نظیر :
از طریق یک گره مرکزی با نمونه های همسان خود ارتباط برقرار می کند. در این حالت هر گره اطلاعات را به تمام گره های دیگر منتقل می کند.
3- شفافیت با نام مستعار:
هر تراکنش و ارزش مربوط به آن بر هر کسی در سیستم قابل مشاهده می باشد. هر گره یا کاربر در Blockchain یک آدرس منحصر به فرد دارد. بنابراین کاربران می توانند ناشناس باقی بمانند و یا اینکه هویت خود را به دیگران نشان دهند. این اتفاقات بین آدرس های بلوک زنجیره ای رخ می دهد .
4- برگشت پذیر بودن سوابق:
هنگامی که معاملات در پایگاه داده وارد می شود و حساب ها بروز می شوند ، سوابق قابل تغییر نمی باشند ، زیرا آنها با هر معامله که از قبل انجام شده که به صورت زنجیره ای می باشد ، مرتبط می باشند. در این حالت الگوریتم های محاسباتی در پایگاه داده دائمی می باشند.
5- منطق محاسباتی:
ماهیت این عمل دیجیتالی می باشد به این معنی که معاملات را می توان به منطق محاسباتی مرتبط کرد. بنابراین کاربران می توانند الگوریتم ها و قوانین را تنظیم کنند که به طور خودکار معاملات بین گره ها را انجام دهند.
با استفاده از Blockchain ، می توانیم یک جهان را تصور کنیم که تمامی قرار دادها در کد های دیجیتالی قرار گرفته و در پایگاه های شفاف و مشترک ذخیره شده اند ، جایی که آنها از حذف و دستکاری محافظت می شوند. معمولا هر توافقنامه و یا هر فرایندی یک رکورد و امضای دیجیتالی دارد که می تواند جهت شناسایی اعتبار ذخیره و اشتراک گذاشته شود.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، به طور معمول ، کاربران یا همان Client ها برای دسترسی به اطلاعات حساب خود به Server متصل می شوند و سپس از طریق آن به پایگاه داده دسترسی پیدا می کنند.
pdait-blockchain-1
ولی در حالت زنجیره ای یا همان Blockchain ، تمامی پایگاه داده بین Client ها مشترک می باشند و به صورت زنجیره ای با هم در ارتباط هستند. عملا در این حالت نمی توان پایگاه داده ای مشخص و یا مستقل را مشخص نمود.
pdait-blockchain-2
در تکنولوژی Blockchain ، یک کلید رمز نگاری شده خصوصی یک مالیکت قدرتمندی را ایجاد می کند که نیازمند احراز هویت می باشد.

تصویر زیر روش کاری شبکه Blockchain را نشان می دهد :

pdait-blockchain-3
کاربرد های فناوری Blockchain :
همانطور که در اول مقاله به آن اشاره شد ، بیت کوین پیشتاز در استفاده از Blockchain می باشد. یک واحد پولی رمزنگاری شده و کاملا امن که امروزه در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود. بنابراین می توان از این زنجیره برای مقاصدی مانند :

  • پول دیجیتال
  • اوراق بهادار
  • انواع قرار داد های هوشمند
  • ذخیره و نگهداری اسناد

و بسیاری از موارد دیگر استفاده نمود. این موارد حداقل کاربرد های زنجیره بلوکی یا همان Blockchain می باشد که در آینده ای نزدیک می توان از طریق این شبکه ، خدمات ارزنده ای را ارائه نمود.
کاربرد صنعتی در Blockchain :
نمونه ای دیگری که می توان از فناوری Blockchain نام برد ، استفاده از مکان های خصوصی و تبدیل آن به یک زنجیره عمومی می باشد. به عنوان مثال می توان ایستگاه های شارژ جهت خودروهای برقی را نام برد. زمانی که در محل زندگی خود از ایستگاه شارژ جهت تامین برق خودروی خود استفاده می کنید ، و زمانی که خانه را ترک می کنید ، ایستگاه شارژ معمولا دیگر بلا استفاده می باشد ! تصور کنید که می توان به گونه ای از این فناوری استفاده کرد که اگر شخص دیگری نیازمند شارژ خودروی خود باشد ، می تواند از ایستگاه شخصی شما استفاده کند با این تفاوت که چون از برق محل سکونت شما استفاده می کند هزینه آنرا بایستی به صاحب خانه که شما باشید پرداخت کند !
این روند را به طور زنجیره وار در تمامی منازل که مجهز به ایستگاه شارژ می باشند تقسیم کنید که علاوه بر آنکه هیچ خودرویی به دلیل تخلیه شارژ از کار نخواهد ، افتاد بلکه درآمدی هم برای صاحبان ایستگاه شارژ به همراه خواهد داشت و مهمتر آنکه در یک منطقه تعداد ایستگاه های موجود به چند صد تا چند هزار برابر افزایش خواهد یافت.
تفاوتی نمی کند که ایستگاه مورد نظر جهت شارژ به صورت برقی باشد یا سوخت های فسیلی ؛ در هر دوحالت این فناوری قابل استفاده می باشد.
کاربرد فناوری Blockchain در دانشگاه و دولت ها :
– از فناوری Blockchain به دلیل زنجیره ای بودن آن به سادگی می توان در تمامی دانشگاه ها استفاده نمود و تمامی اطلاعات موجود و داده های مورد نظر را در تمامی نقاط به اشتراک گذاشته و در هر جایی از آن استفاده نمود.
– دولت ها با استفاده از فناوری Blockchain می توانند تمامی داده های مورد نظر خود اعم از اطلاعات اشخاص ، داده های بانکی ، ثبت اسناد و املاک و بسیاری از فرایند های بزرگ که نیازمند یک سرور و پایگاه داده می باشند را از طریق بلوک زنجیره ای در سراسر کشور تقسیم کرده و از طریق برنامه های مورد نظر که برای آن منظور طراحی شده اند استفاده کنند.

تصویر زیر نمونه ای جامع از موارد استفاده Blockchain را نشان می دهد : (جهت بزرگ نمایی بر روی تصویر کلیک کنید)


آینده Blockchain :

همانطور که به طور خلاصه در این مقاله صحبت شد ، می توان به آینده این فناوری بسیار امیدوار بود. فناوری Blockchain به دلیل مقرون به صرفه بودن از لحاظ هزینه و استفاده از فناوری های زنجیره ای ، می تواند بیشتر تکنولوژی های امروز و آینده را تحت پوشش خود قرار دهد و پیش بینی می شود تا 10 سال آینده تمامی فناوری های روز دنیا ، داده های خود را بر روی زنجیره بلوکی یا همان Blockchain قرار داده و ذخیره خواهند کرد.
امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد.
موفق باشید.