تعریف:

برنامه Solarwinds یک بسته نرم افزاری است که قابلیت های بسیار زیادی را در زمینه مدیریت و همچنین مانیتورینگ شبکه به عهده دارد. به کمک این برنامه می توان موارد بسیار زیادی را در شبکه مدیریت نمود. 

به جرات می توان گفت که برنامه Solarwinds یکی از قدرتمند ترین برنامه های مدیریت جامع شبکه می باشد که هر گونه پروتکل و برنامه ای را پشتیبانی می کند. 

مختصری در مورد برنامه Solarwinds :

به وسیله برنامه Solarwinds می توان ترافیک شبکه، آنالیز ترافیک، رویدد ها و خطارهای رخ داده در شبکه، فضاهای ابری و ذخیره سازی و بسیاری دیگر از موارد در شبکه را مدیریت و مانیتور نمود. 

الزامات مورد نیاز برای نصب Solarwinds :

سخت افزار حداقل موارد مورد نیاز
پردازنده 2.5GHz
حافظه 4G
نرم افزار حداقل های مورد نیاز
سیستم عامل ویندوز سرور 2012 و سرور 2016
NET . ورژن 4.5
دیتابیس تمامی SQL Server ها از نسخه 2008 تا 2016
وب سرور مایکروسافت ISS نسخه 7.5 به بالا

قابلیت های کلی نرم افزار Solarwinds :

  • قابلیت نظارت بر تمامی محیط های برنامه، فضای ابری و محیط های ترکیبی در شبکه
  • نظارت بر روی برنامه های سازمانی نصب شده بر روی شبکه و اتاق سرور
  • شناسایی مشکلات شبکه و ارائه راه حل سریع جهت برطرف ساختن مشکلات شبکه
  • نظارت جامع بر روی برنامه های ابری
  • نظارت جامع بر روی سخت افزار های موجود در شبکه و سرور ها و مدیریت آنها           

مواردی که در بالا به اختصار به آن اشاره شد، برخی از وظایف برنامه Solarwinds می باشد. به وسیله این برنامه کاربردی ، مدیران شبکه می توانند بر تمامی جزئیات کاربردی در شبکه نظارت و مدیریت داشته باشند و با دقت بالا تمامی فرایند کاری شبکه را مانیتور کنند.

نکته : برنامه Solarwinds رایگان نمی باشد و می توان به صورت آزمایشی برای مدت 30 رو زا آن استفاده کرد. 

ویژگی های کلیدی نرم افزار Solarwinds :

به وسیله برنامه Solarwinds می توان هر نرم افزار و هر تعداد سرور را در هر جایی مانیتور کرد. 

  • نظارت بر عملکرد ، ظرفیت و سلامت برنامه های لینوکس و ویندوز از طریق مراکز داده و راه دور  یا فضای ابری
  • نظارت جامع بر روی برنامه های مایکروسافت ، سیستم ها ، مجازی و فضای ابری
  • قابلیت نظارت بر زیر ساخت ابری مایکروسافت Azure بر روی داشبورد برنامه
  • قابلیت مانیتورینگ بیش از 12000 برنامه ، سرور ، پایگاه داده تحت وب
  • کشف خودکار برنامه ها و زیر ساخت آنها و نظارت و تنظیم هشدار ها و گزارش های از پیش تعیین شده که باعث صرفه جویی در وقت می شود. 

کشف خودکار برنامه در Solarwinds

به کمک این قابلیت ، دانلود موارد مورد نیاز کمتر از یک ساعت به طور خودکار انجام شده و نیاز به هیچگونه خدمات حرفه ای نخواهد بود. 

pdait-Solarwinds-2

مانیتورینگ زیر ساخت های مایکروسافت Azure و آمازون AWS

به کمک برنامه Solarwinds می توان نظارت جامعی بر زیر ساخت سرویس های مایکروسافت و همچنین فضای ابری آمازون داشت. بنابراین به وسیله این برنامه میتوانید نظارتی کامل بر مراکز داده و مکان های راه دور و همچنین فضای ابری داشته باشیم. 

pdait-Solarwinds-3

بنابراین به وسیله برنامه Solarwinds می توانید یک مانیتورینگ جامع بر روی برنامه های تحت Cloud داشته باشید. فضای ابری مایکروسافت یا همان Azure را می توان از طریق این برنامه به طور کامل مدیریت نمود.

شناسایی مشکلات اصلی برنامه ها توسط Solarwinds

به کمک برنامه Solarwinds می تونید به علت و مشکلات ریشه ای مسائل مربوط به محیط های فیزیکی و مجازی پی ببرید. شناسایی این مشکلات فقط چند ثانیه زمان می برد. 

pdait-Solarwinds-4

نظارت بر حجم سرور و سلامت ذخیره ساز ها و همچنین مانیتورینگ مشکلات ذخیره سازی SAN و NAS را می توان توسط برنامه Solarwinds به آسانی انجام داد.

pdait-Solarwinds-5

تمرکز بر هسته اصلی برنامه ها

به کمک برنامه Solarwinds می توان عملکرد بسیار دقیقی بر روی IIS و SQL Server و مایکروسافت Exchange داشت. با داشبود مخصوص برنامه ها ، می توانید به تجزیه و تحلیل و حل مسائل پیچیده نرم افزار ها پرداخت.

pdait-Solarwinds-6

* پایگاه داده همیشه جز مواردی هستند که نیازمند مانیتورینگ شدید می باشند. هر گونه مشکل در پایگاه داده مانند SQL می تواند منابع یک سرور را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین منابع سازمان یا همان اطلاعاتی که بر روی سرور ها و پایگاه داده آنها ذخیره می باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. 

به کمک برنامه Solarwinds می توان یک مانیتورینگ بسیار دقیقی بر روی پایگاه داده انجام داد و هر گونه مشکل و مساله جدی را برطرف نمود.

داشبورد QoS در برنامه Solarwinds

QoS یا Quality of Service ، همان کیفیت خدمات در شبکه می باشد. به کمک نرم افزار Solarwinds میتوان یک بازرسی عمیقی بر روی بسته ها در شبکه انجام داد و در صورت کاهش سرعت در شبکه ، می توان با تحلیل و آنالیز شبکه ، علت اصلی کاهش سرعت در شبکه را پیدا کرد. 

pdait-Solarwinds-7

مواردی که در مورد قابلیت های نرم افزار مانیتورینگ و مدیریت شبکه Solarwinds گفته شد ، برخی از قابلیت های فراوان این برنامه کاربردی بود که به آنها به اختصار اشاره شد.

ابزارهای مانیتورینگ ، یکی از مواردی هستند که مدیران شبکه قبل از پیاده سازی شبکه بایستی برای آن بودجه پیش بینی شده ای را اختصاص دهند و استفاد از اینگونه برنامه ها را در شبکه های خود نهادینه کنند.

امیدوارم این مقاله برای علاقه مندان به شبکه  مفید واقع شده باشد. موفق باشید.